Hike.pl > Jak dobrać bieliznę termoaktywną

Jak dobrać bieliznę termoaktywną


Jaka bielizna termoaktywna?

To pytanie zadaje sobie każdy, przeglądając oferty wielu sklepów. Wybór bielizny termoaktywnej może przyprawić o zawrót głowy. Na co zatem należy zwrócić uwagę i jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Sportowa bielizna termoaktywna powinna:
  • odprowadzać nadmiar wilgoci (potu) ze skóry
  • stanowić izolację termiczną (o ile ta jest wymagana)

Odprowadzanie wilgoci. Warunek ten spełnia zdecydowana większość wyrobów renomowanych firm. Producenci materiałów prześcigają się w wynajdywaniu coraz to nowszych i lepszych dzianin, zaś firmy produkujące bieliznę termoaktywną chętnie z nich korzystają. Szczegółowe opisy poszczególnych materiałów znajdziesz w dziale materiały.
Generalnie można powiedzieć, że im materiał lepiej odprowadza pot i jest milszy w dotyku tym... więcej kosztuje.

Właściwy krój i rozmiar. Krój zależy od preferencji użytkownika. Należy jednak pamiętać, że termoaktywna bielizna sportowa powinna być dopasowana (a nawet obcisła), aby spełniała swoje zadanie. Kupowanie luźnej koszulki aktywnej mija się z celem. Jeżeli bielizna nie opina ciała, wilgoć nie jest szybko transportowana na zewnątrz i pot pozostaje na skórze.

Izolacja cieplna. Pod tym względem bieliznę termoaktywną można podzielić z grubsza na trzy grupy:

      bieliznę ciepłą, średnią (całoroczną), lekką (przewiewną) oraz bieliznę odporną na przewianie.


Poniższa ogólna tabela ilustruje dobór bielizny termoaktywnej ze względu na temperaturę i poziom aktywności ruchowej.
Tabela doboru bielizny



jest wykonana z dosyć grubych materiałów, mających za zadanie utrzymać właściwą ciepłotę ciała w niskich i bardzo niskich temperaturach. Bielizna ta również "oddycha" i odprowadza wilgoć, jednak może być zbyt ciepła jeżeli będziemy się dużo ruszać w przeciętnych, zimowych temperaturach.

ZASTOSOWANIE: dla tych, którzy "zawsze marzną" lub ich aktywność ruchowa jest niewielka, jak i na ekstremalne wyprawy zimowe.
CIEPŁA BIELIZNA TERMOAKTYWNA. Wykonana z ciepłych materiałów (często np. z wełny) ma przede wszystkim zapewnić odpowiedni komfort termiczny. Musi również efektywnie odprowadzać pot z powierzchni skóry, dlatego często wykonana jest z dwuwarstwowego materiału - warstwa wewnętrzna odprowadza wilgoć a warstwa zewnętrzna izoluje przed chłodem. Jest nieco grubsza a czasami mniej elastyczna niż bielizna z grupy średniej.


najlepiej się sprawdza w niskich i średnich temperaturach, kiedy więcej się ruszamy. Doskonale odprowadza wilgoć, a jednocześnie stanowi warstwę izolacyjną.

ZASTOSOWANIE: dla tych, którzy więcej się ruszają w niskich i średnich temperaturach.
ŚREDNIA BIELIZNA TERMOAKTYWNA. To elastyczna bielizna na jesień-zimę-wiosnę. Ten rodzaj również bardzo szybko odprowadza wilgoć z powierzchni skóry ale zapewnia też izolację termiczną. Średnia (aktywna) bielizna sprawdzi się również zimą, o ile bardziej się ruszamy. Najbardziej uniwersalny rodzaj bielizny termoaktywnej.


sprawdza się w wyższych temperaturach (np. latem lub wewnątrz), kiedy nie chcemy mieć uczucia "przepocenia" w trakcie wysiłku fizycznego. Niektóre modele w tej grupie są wykonane z mikrosiatki ("mesh"), która jeszcze bardziej odciąga wilgoć.

ZASTOSOWANIE: dla tych, którzy bardzo dużo się ruszają w wyższych lub średnich temperaturach. Świetna na siłownię, do fitness, gier halowych lub na przykład do biegania latem.
LEKKA BIELIZNA TERMOAKTYWNA. Bielizna doskonale opinająca ciało, przeznaczona na wyższe temperatury lub do wewnątrz (fitness, siłownia, itp). Jej głównym zadaniem jest jak najszybsze odprowadzenie wilgoci z powierzchni skóry i przekazanie jej do warstwy zewnętrznej, gdzie ulega odparowaniu. Ten rodzaj bielizny nie grzeje a wręcz chłodzi, pozostawiając skórę suchą.


zaprojektowana jest aby jak najskuteczniej zabezpieczać przed przewianiem. Z przodu posiada zwykle wiatroszczelną membranę, która chroni przed podmuchami wiatru, pozwalając jednocześnie na odparowanie wilgoci z powierzchni ciała.

ZASTOSOWANIE: sprawdzy się wszędzie tam gdzie jesteśmy narażenie na przewianie np. na nartach, podczas jazdy motocyklem, itp.
WIATROSZCZELNA BIELIZNA TERMOAKTYWNA. To zwykle średnia bielizna z naszytymi panelami, wykonanymi z wiatroszczelnej membrany (jak np. Windstopper). Membrana całkowicie chroni przed podmuchami wiatru i zapewnia też izolację termiczną - ten typ bielizny świetnie sprawdza się tam, gdzie jesteśmy narażeni na przewianie.

W powyższym podziale ważny jest nasz poziom aktywności ruchowej. Jeżeli dużo się ruszamy, możemy wybrać lżejszą bieliznę i odwrotnie - jeżeli przewidujemy mały wysiłek, wybierzmy bieliznę cieplejszą.



Dobór termoaktywnej bielizny firmy Craft, uwzględniający temperaturę i aktywność ruchową
Zastosowanie bielizny termoaktywnej Craft

Dobór termoaktywnej bielizny firmy Berkner, uwzględniający temperaturę i aktywność ruchową
Zastosowanie bielizny termoaktywnej Berkner

dział: bielizna termoaktywna



Przeczytaj też:

jak dobrać bieliznę termoaktywną Berkner
jak dobrać bieliznę termoaktywną Brubeck
jak dobrać bieliznę termoaktywną Craft
jak dobrać bieliznę termoaktywną Odlo
jak dobrać bieliznę termoaktywną Viking


 
Drogi Kliencie!

25 maja w całej Unii Europejskiej wchodzą nowe zasady dotyczące ochrony prywatności klientów.
Troszczymy się o bezpieczeństwo Twoich danych, dlatego wprowadziliśmy kilka zmian.

• zaktualizowaliśmy politykę prywatności i plików cookies
• wprowadziliśmy opcję całkowitego usunięcia konta

Zgoda na przetwarzanie danych , o którą poprosimy Cię przy składaniu zamówienia wykorzystywane tylko w zakresie potrzebnym do jego realizacji
(czyli np. Twój adres przekazywany jest firmie kurierskiej w celu dostarczenia przesyłki).

Informujemy również, że obsługa plików cookies jest włączona w tym serwisie w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i efektywności, jak i w celach statystycznych.
Możesz zmienić te ustawienia, klikając na przycisk obok. Zwróć jednak uwagę, że niektóre funkcje sklepu mogą nie działać poprawnie.